
Mikrobiologický ústav AV ČR vstupuje do společnosti AffiPro
22. 05. 2025
Přenesení špičkových vědeckých výsledků do praxe, urychlení vývoje nových produktů pro včasnější diagnostiku a výzkum biologických léčiv přinese spojení Mikrobiologického ústavu AV ČR a biotechnologické společnosti AffiPro. Ta vlastní unikátní technologie a produkty pro hmotnostní spektrometrii. Tento strategický krok otevírá možnosti spolupráce především na poli personalizované medicíny.
Spin-off společnost AffiPro vzniká spojením Mikrobiologického ústavu AV ČR a firmy AffiPro, s.r.o. Zápis změny v obchodním rejstříku provedl Městský soud v Praze 14. května 2025. Poměr vkladových podílů činí 13,75 % (MBÚ AV ČR) ku 86,25 % (dosavadní společníci AffiPro).
„Naším cílem je výrazně urychlit a zefektivnit vývoj biologických léčiv a zároveň přinášet inovace, které zjednoduší práci vědeckým týmům v oblasti strukturní biologie a klinické diagnostiky,“ říká jednatel a zakladatel společnosti AffiPro Petr Pompach.
„Využíváme technologie imobilizovaných enzymových reaktorů (IMERs), měkkého přistávání iontů (Ion Soft Landing, ISL) a robotických zařízení pro automatizované zpracování vzorků. Tyto nástroje umožňují například detailní analýzu post-translačních modifikací bílkovin nebo strukturní charakterizaci proteinů a nukleových kyselin,“ dodává.
Podle vedoucího Laboratoře strukturní biologie a buněčné signalizace Mikrobiologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV a zároveň zakladatele AffiPro Petra Nováka je hlavním cílem firmy přispět k rozvoji personalizované medicíny: „Naše technologie se již nyní používají k analýze proteinů a biologických léčiv či v klinické diagnostice. Současně vyvíjíme nástroje pro detailní analýzu oligonukleotidů, které najdou uplatnění v oblasti genových terapií a vakcín na bázi mRNA.“
Společnost AffiPro uvádí na trh jedinečné portfolio produktů určených pro základní výzkum, zdravotnictví, biotechnologický i farmaceutický průmysl. Spojením výzkumného zázemí Akademie věd a dynamiky biotechnologické firmy vzniká silná platforma pro inovace, technologický transfer a spolupráci s průmyslovými partnery. Výzkumné, vývojové a výrobní kapacity firmy AffiPro jsou situované ve Vestci u Prahy, části vědecko-technologického klastru STAR.
„Děkuji všem, kteří se podíleli na této komercializaci výstupů činnosti našeho ústavu. Jedná se o první vstup MBÚ AV ČR do společnosti typu spin-off za dobu své existence. Úspěšný rozvoj firmy v posledních letech i budoucí plány dávají značný předpoklad efektivního pokračování spolupráce mezi naším ústavem a firmou AffiPro. Věřím, že jsme učinili logický krok, který bude přínosem pro obě strany a povede ke zvýšení konkurenceschopnosti českého biotechnologického průmyslu,“ říká Jiří Hašek, ředitel Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Více informací na www.affipro.cz , www.mbu.cas.cz , www.biocev.eu , www.stra-cluster.cz
Přečtěte si také
- Neznámé molekuly objevují s pomocí AI vědecké týmy ÚOCHB a ČVUT
- Mezinárodní konference o vysokoenergetické astrofyzice
- Medaile AV ČR obdrželi historici a parazitolog
- Netopýři ve městě: Nový výzkumný projekt zkoumá soužití lidí a netopýrů
- Euraxess slaví výročí: 20 let pomáhá vědcům a vědkyním najít domov v Česku
- Biosmršť 2025: Vědci a veřejnost znovu spojí síly při mapování nepůvodních druhů
- Nová příručka Mentoring v medicíně cílí na kultivaci medicínského prostředí
- Říp jako zkamenělé lávové jezero: nový pohled na původ legendární hory
- Vědci z ÚOCHB předpovídají nový fyzikální jev
- Cílení na mechaniku nádorů naznačuje možnou cestu k léčbě rakoviny jater
Vědy o Zemi
Vědecká pracoviště
- Geofyzikální ústav AV ČR
Geologický ústav AV ČR
Ústav fyziky atmosféry AV ČR
Ústav geoniky AV ČR
Ústav pro hydrodynamiku AV ČR
Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR
Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.