
Devátý ročník Veletrhu vědy je za dveřmi, láká třeba na vesmírné městečko
05. 05. 2025
Za měsíc, od 5. do 7. června, budou pražské Letňany opět patřit vědě. Ve více než 100 expozicích se představí téměř všechny vědecké disciplíny, často velmi interaktivně a zábavně. Letošní Veletrh vědy opět nabídne mimo jiné také přednášky, diskuse a science show. Otevřeno je od 10:00 do 18:00 a vstup je zdarma.
Kdo by nechtěl být na chvíli vědcem, ponořit se do experimentů, archivů nebo do fascinujícího světa rostlin či kriminalistiky? V areálu PVA Expo Praha je možné za tři dny stihnout téměř vše.
„Devátý ročník největší vědecké události roku – Veletrhu vědy – pokrývá opravdu všemožné obory, od humanitních přes přírodovědné až po technické a slibuje nezapomenutelné zážitky pro všechny nadšence vědy, dospělé i děti,“ říká Petr Borovský ze Střediska společných činností AV ČR, které festival organizuje.
Na ploše okolo 8200 m² svůj výzkum představí nejen pracoviště Akademie věd ČR, ale i další instituce, univerzity nebo science centra z celé ČR.
Po celou dobu je možné navštívit například vesmírné městečko. V nafukovacím planetáriu si můžou lidé za pomoci virtuální reality zkusit, jaké to je na Měsíci nebo jakému přetížení čelí astronauti. V městečku vědci také přiblíží projekt Bolidozor, který se zaměřuje na sledování meteorů pomocí odrazu radiových signálů.
Zemětřesení i Masaryk v pohybu
Geofyzikální ústav AV ČR zájemcům umožní vytvořit si své vlastní zemětřesení. Na seizmickém vibračním stole si můžou postavit vlastní budovu a pozorovat, zda odolá zemětřesným vlnám či nikoli. Kolegové z Biologického centra zase návštěvníky přesvědčí, že i když rostliny nechodí, neskáčou ani nelétají, jejich život je plný pohybu.
V pohybu byl také T. G. Masaryk – projel Evropu, Asii a USA ze západu na východ. Prostřednictvím cest ho představí expozice Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.
Bude také možné nahlédnout do forenzní laboratoře Kriminalistického ústavu Policie ČR a zjistit, jak věda pomáhá v boji proti zločinu. Chybět nebudou ani chemické pokusy, boranové lasery, odhalování padělků uměleckých děl a mnohé další zajímavosti.
Multimediální sál nabídne science show i odborné diskuse
Každý rok se v multimediálním Keplerově sále odehraje několik science show, přednášek a diskusí, na které je však potřeba se předem registrovat. Při přednáškách se posluchači například dozvědí, jestli je pero mocnější meče, jak se zrodila legenda o Drákulovi či o tom, jak nesprávně bývají zpracovány fyzikální jevy ve filmech.
Lidé se můžou zapojit do diskusí s vědci o umělé inteligenci, objevování vesmíru nebo o druhé světové válce, od jejíhož konce letos uplynulo 80 let.
Science Point – menší stage, větší poklad
Součástí festivalu je opět menší pódium nazvané Science Point, které návštěvníky zaujmou kratšími zábavnými přednáškami. Čtvrtek patří astronomii, mluvit se bude třeba o prvním ZERO-G letu v ČR nebo o černých dírách jako vesmírných laboratořích. V pátek se lidé můžou těšit na příběhy skal, které (ne)ustojí čas, i na „Vědu na houby“. V sobotu přijde na přetřes téma umělé inteligence a dojde třeba i na odpověď na otázku, proč je pro robota složitější otevřít dveře než udělat salto. Probírat se bude též etika vojenských robotů.
Mluvit s vědci
Ve všech expozicích můžou lidé nejen získávat nové informace, ale také přímo mluvit s vědci o tom, co je zajímá. Na Veletrhu vědy si každý bude moci vyzkoušet vědu na vlastní kůži, zjistit, co všechno do lidských životů přináší, v čem může pomoci a jak také jí můžou pomoci i sami nevědci.
Kontakt:
Václav Jindřich
Středisko společných činností AV ČR
jindrich@ssc.cas.cz
Přečtěte si také
- Jarmila Kubíková převzala Cenu Antonína Friče za přínos časopisu Živa
- Srovnání platů a mezd: Na potřeby kvalifikovaných zaměstnanců stát připravený není
- Nejen počasí, ale i věda: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě
- Sto let působení Archeologického ústavu AV ČR v Praze na Pražském hradě
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka
- Fotokatalýza pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik
- Narušení biologických hodin může přispívat k poruchám metabolismu
- Na přelomu týdne hrozí přízemní mrazíky, mohou poškodit některé plodiny
- O víkendu foťte živočichy i rostliny ve městě!
- Cena Paul Nakane Prize pro Pavla Hozáka
Matematika, fyzika a informatika
Vědecká pracoviště
- Astronomický ústav AV ČR
Fyzikální ústav AV ČR
Matematický ústav AV ČR
Ústav informatiky AV ČR
Ústav jaderné fyziky AV ČR
Ústav teorie informace a automatizace AV ČR
Fyzikální výzkum pokrývá široké spektrum problémů, od základních složek hmoty a fundamentálních přírodních zákonů, zahrnující i zpracování dat z velkých urychlovačů, až po fyziku plazmatu při vysokých tlacích a teplotách, fyziku pevných látek, nelineární optiku a jadernou fyziku nízkých a středních energií. Astrofyzikální výzkum se soustřeďuje na výzkum Slunce – především erupcí, na dynamiku těles slunečního systému a na vznik hvězd a galaxií. V matematice a informatice se studují jak vysoce abstraktní disciplíny jako logika a topologie, tak i statistické metody a diferenciální rovnice a jejich numerická řešení. Přitom i čistě teoretické výzkumy v oblastech, jakou jsou např. neuronové sítě, optimalizace a numerické modelování, bývají často motivovány konkrétními problémy nejen v přírodních vědách. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1600 zaměstnanci, z nichž je asi 630 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.