Zahlavi

Devátý ročník Veletrhu vědy je za dveřmi, láká třeba na vesmírné městečko

05. 05. 2025

Za měsíc, od 5. do 7. června, budou pražské Letňany opět patřit vědě. Ve více než 100 expozicích se představí téměř všechny vědecké disciplíny, často velmi interaktivně a zábavně. Letošní Veletrh vědy opět nabídne mimo jiné také přednášky, diskuse a science show. Otevřeno je od 10:00 do 18:00 a vstup je zdarma.

Kdo by nechtěl být na chvíli vědcem, ponořit se do experimentů, archivů nebo do fascinujícího světa rostlin či kriminalistiky? V areálu PVA Expo Praha je možné za tři dny stihnout téměř vše.

„Devátý ročník největší vědecké události roku – Veletrhu vědy – pokrývá opravdu všemožné obory, od humanitních přes přírodovědné až po technické a slibuje nezapomenutelné zážitky pro všechny nadšence vědy, dospělé i děti,“ říká Petr Borovský ze Střediska společných činností AV ČR, které festival organizuje.

Na ploše okolo 8200 m² svůj výzkum představí nejen pracoviště Akademie věd ČR, ale i další instituce, univerzity nebo science centra z celé ČR.

Po celou dobu je možné navštívit například vesmírné městečko. V nafukovacím planetáriu si můžou lidé za pomoci virtuální reality zkusit, jaké to je na Měsíci nebo jakému přetížení čelí astronauti. V městečku vědci také přiblíží projekt Bolidozor, který se zaměřuje na sledování meteorů pomocí odrazu radiových signálů.

Zemětřesení i Masaryk v pohybu

Geofyzikální ústav AV ČR zájemcům umožní vytvořit si své vlastní zemětřesení. Na seizmickém vibračním stole si můžou postavit vlastní budovu a pozorovat, zda odolá zemětřesným vlnám či nikoli. Kolegové z Biologického centra zase návštěvníky přesvědčí, že i když rostliny nechodí, neskáčou ani nelétají, jejich život je plný pohybu.

V pohybu byl také T. G. Masaryk – projel Evropu, Asii a USA ze západu na východ. Prostřednictvím cest ho představí expozice Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.

Bude také možné nahlédnout do forenzní laboratoře Kriminalistického ústavu Policie ČR a zjistit, jak věda pomáhá v boji proti zločinu. Chybět nebudou ani chemické pokusy, boranové lasery, odhalování padělků uměleckých děl a mnohé další zajímavosti.

Multimediální sál nabídne science show i odborné diskuse

Každý rok se v multimediálním Keplerově sále odehraje několik science show, přednášek a diskusí, na které je však potřeba se předem registrovat. Při přednáškách se posluchači například dozvědí, jestli je pero mocnější meče, jak se zrodila legenda o Drákulovi či o tom, jak nesprávně bývají zpracovány fyzikální jevy ve filmech.

Lidé se můžou zapojit do diskusí s vědci o umělé inteligenci, objevování vesmíru nebo o druhé světové válce, od jejíhož konce letos uplynulo 80 let.

Science Point – menší stage, větší poklad

Součástí festivalu je opět menší pódium nazvané Science Point, které návštěvníky zaujmou kratšími zábavnými přednáškami. Čtvrtek patří astronomii, mluvit se bude třeba o prvním ZERO-G letu v ČR nebo o černých dírách jako vesmírných laboratořích. V pátek se lidé můžou těšit na příběhy skal, které (ne)ustojí čas, i na „Vědu na houby“. V sobotu přijde na přetřes téma umělé inteligence a dojde třeba i na odpověď na otázku, proč je pro robota složitější otevřít dveře než udělat salto. Probírat se bude též etika vojenských robotů.

Mluvit s vědci

Ve všech expozicích můžou lidé nejen získávat nové informace, ale také přímo mluvit s vědci o tom, co je zajímá. Na Veletrhu vědy si každý bude moci vyzkoušet vědu na vlastní kůži, zjistit, co všechno do lidských životů přináší, v čem může pomoci a jak také jí můžou pomoci i sami nevědci.

Kontakt:

Václav Jindřich
Středisko společných činností AV ČR
jindrich@ssc.cas.cz

TZ ke stažení zde.

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce