
Euraxess slaví výročí: 20 let pomáhá vědcům a vědkyním najít domov v Česku
20. 05. 2025
Vízum, bydlení, pojištění, daně – usadit se v České republice jako cizinec s sebou nese mnoho povinností a byrokratického úskalí. Ještě před příjezdem a pak po celou dobu pobytu s nimi tisícům výzkumníků a výzkumnic ze zahraničí už dvě dekády pomáhá Euraxess, česká pobočka evropské sítě iniciované Evropskou komisí. Stará se přitom nejen o badatele, ale i o jejich rodiny.
Euraxess Česká republika funguje od roku 2005 při Středisku společných činností Akademie věd ČR a financuje jej Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, nyní konkrétně prostřednictvím projektů Czera a Stratin+.
„Vědcům pomáháme už od úplného začátku – a to ještě dříve, než přistanou v České republice. Pomůžeme jim s vyřízením povolení k pobytu a dalšími vstupními náležitostmi. Když pak dorazí, zůstáváme nablízku i během jejich pobytu – ať už řeší praktické otázky každodenního života, nebo hledají přátele mezi dalšími vědci,“ říká Markéta Padevětová, vedoucí Odboru mezinárodní mobility Střediska společných činností AV ČR a zástupkyně Euraxess Česká republika.
Síť pomáhá také rodinám nově příchozích – třeba s hledáním školky nebo bydlení. „Organizujeme také integrační aktivity – jazykové kurzy, tematická setkání nebo třeba praktické semináře o životě v ČR,“ zdůrazňuje Markéta Padevětová. Kromě toho provozuje i národní verzi evropského portálu Euraxess, kde si mohou výzkumníci najít pracovní nabídky nebo odbornou pomoc.
Za 20 let podpořil český Euraxess víc než deset tisíc vědců a vědkyň z celého světa. „Přispíváme k tomu, že je Česká republika atraktivnější pro mezinárodní talenty a zároveň vstřícnější vůči těm, kteří tu chtějí zůstat déle než jen na krátkou stáž,“ zdůrazňuje Markéta Padevětová.
Kontakt:
Markéta Padevětová
vedoucí Odboru mezinárodní mobility
Středisko společných činností AV ČR
padevetova@ssc.cas.cz
Přečtěte si také
- Netopýři ve městě: Nový výzkumný projekt zkoumá soužití lidí a netopýrů
- Biosmršť 2025: Vědci a veřejnost znovu spojí síly při mapování nepůvodních druhů
- Nová příručka Mentoring v medicíně cílí na kultivaci medicínského prostředí
- Říp jako zkamenělé lávové jezero: nový pohled na původ legendární hory
- Vědci z ÚOCHB předpovídají nový fyzikální jev
- Cílení na mechaniku nádorů naznačuje možnou cestu k léčbě rakoviny jater
- Mladý český vědec poprvé zdokumentoval největšího hlodavce Austrálie a Oceánie
- Akademie věd udělila medaile
- Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
- Z čeho má Česko platit vyšší obranné výdaje: ekonomický pohled
Biologie a lékařské vědy
Vědecká pracoviště
- Biofyzikální ústav AV ČR
Biotechnologický ústav AV ČR
Fyziologický ústav AV ČR
Mikrobiologický ústav AV ČR
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Ústav experimentální medicíny AV ČR
Ústav molekulární genetiky AV ČR
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR
Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.